Technologia chemiczna
Prowadzący:
Termin:
22-28.07.2024 r.
Lokalizacja:
Piękna Góra
Czas trwania warsztatów:
20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć
Warsztat praktyczny z zakresu chemii materiałowej, polimerów i ogólnej
Chemia jest fascynująca!!! Masz takie samo zdanie na jej temat?? Jeżeli tak, to jest to warsztat idealny dla Ciebie. Technologia Chemiczna to warsztat, podczas którego będziesz mógł sam wykonać eksperymenty, które wprowadzą Cię w świat chemii materiałowej. Dowiesz się, jaką budowę mają polimery i dlaczego znajdują tak szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Poznasz korozję od podszewki oraz zbudujesz własną wegetariańską baterię. Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z głównymi aspektami Technologii chemicznej: syntezą, właściwościami chemicznymi i fizycznymi oraz budową materiałów polimerowych i ceramicznych, chemią kosmetyków, a także zagadnieniami elektrochemii takimi jak: ogniwa, stos Volty, szereg napięciowy metali.
Do kogo kierowany jest ten warsztat?
Warsztat skierowany jest do uczniów liceum, zainteresowanych chemią, którzy planują studia na kierunkach takich jak: chemia, biotechnologia, technologia chemiczna, biologia, farmacja, inżynieria chemiczna i procesowa oraz inżynieria materiałowa.
Uczestnicy, którzy chcą wziąć udział w warsztacie powinni posiadać podstawową wiedzę z zakresu chemii ogólnej, tj.: znajomość układu okresowego (właściwości pierwiastków głównych grup układu okresowego) oraz podstawowych typów reakcji chemicznych.
Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?
Biorąc udział w warsztacie:
- poszerzysz wiedzę z zakresu chemii materiałowej, chemii polimerów, chemii ogólnej;
- poszerzysz wiedzę z zakresu przebiegu reakcji chemicznych, a także zrozumiesz zachodzące procesy;
- wykonasz doświadczenia, które pomogą Ci zrozumieć wiele zjawisk otaczającego Cię świata;
- utrwalisz wiedzę teoretyczną, a dzięki rozszerzeniu wiedzy chemicznej z łatwością przygotujesz się do różnych konkursów chemicznych.
Program warsztatu
Dzień pierwszy
Chemia polimerów – poznaj świat makromolekuł
Pierwszy dzień naszych warsztatów rozpoczniesz od zapoznania się z takimi terminami jak polimer, tworzywo sztuczne, sieciowanie polimeru, temperatura zeszklenia czy temperatura płynięcia. Poznasz tajniki syntezy polimeru termoplastycznego, elastomeru oraz duroplastu. Nauczysz się jak na podstawie właściwości rozróżniać najpopularniejsze polimery, takie jak PP, PE, PS, PVC, PET i in.
Dzień drugi
Chemia polimerów – praktyczne zastosowania poznanych makromolekuł
W drugim dniu nie zwalniamy z eksperymentami! Dowiesz się, jak powstaje pianka poliuretanowa, stosowana w produkcji materaców czy też izolacji termicznych. Co wpływa na sieciowanie poliuretanów? Poznasz też praktyczne zastosowania duroplastów oraz będziesz miał możliwość wykonania kompozytu stosowanego w produkcji jachtów, basenów oraz części samochodowych.
Dzień trzeci
Chemia nieorganiczna - ceramika
Na przykładzie farb do malowania ścian płynnie przejdziemy od omówienia osnowy polimerowej do komponentów barwnych należących w większości do związków nieorganicznych. Rozpracujemy też nieorganiczne materiały budowlane tj. gips, cement i beton. Część z tych komponentów wykonasz własnoręcznie, sprawdzając wpływ ilości składników na właściwości materiału.
Dzień czwarty
Elektrochemia bez tajemnic, czyli jak zrobić baterię na bezludnej wyspie
W przedostatni dzień warsztatów zajmiemy się elektrochemią. Przypomnimy szereg napięciowy metali, a także przyjrzymy się procesowi korozji. Poznasz historię baterii oraz zbudujesz stos Volty, który zapoczątkował prace nad ogniwami galwanicznymi. Będziesz mógł skonstruować wegetariańską baterię, by w kolejnym kroku wykorzystać ją do zasilenia latarki.
Dzień piąty
Kosmetyki
Dziś przyjrzymy się składom kosmetyków tj. mydła, kremy do rąk, kule do kąpieli, peelingi, kosmetyki do ust i perfumy. Jakie funkcje pełnią poszczególne komponenty tych kosmetyków? Jakie związki chemiczne odpowiadają za zapach? Co nadaje barwę? Po zgłębieniu tajników kosmetyków przejdziemy do ich własnoręcznego wytwarzania.
Nikt nie rozumie świata w którym żyje, ale jedni są w tym lepsi od innych.
Richard Feynman