Medycyna internistyczna
Prowadzący:
Termin:
22-28.07.2024 r.
Lokalizacja:
Piękna Góra
Czas trwania warsztatów:
20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć
Funkcjonowanie ludzkiego organizmu oraz diagnozowanie i leczenia najczęstszych chorób
Jeśli zastanawiasz się, jak dokładnie prezentują się nerki lub chcesz zrozumieć anatomię serca, a także myślisz o tym, czy płuca faktycznie unoszą się na wodzie, a jednocześnie poszukujesz czegoś więcej niż podstawowa anatomia, ten warsztat jest właśnie dla Ciebie. W trakcie zajęć zrozumiesz, jak funkcjonuje nasz organizm oraz dowiesz się, jak rozpoznawać i leczyć najczęstsze choroby narządów człowieka. Poznasz także fundamenty męskiego i żeńskiego układu rozrodczego oraz układu pokarmowego. Będziesz również miał okazję nauczyć się przeprowadzać pomiar glikemii i pobieranie krwi. Gdy już zgłębisz tajniki budowy ludzkiego ciała, za pomocą USG będziesz mógł sprawdzić na sobie, czy rzeczywiście posiadasz dwie nerki i serce po lewej (lub nie) stronie. Warsztat, prowadzony przez świeżo upieczoną lekarkę (po ukończeniu studiów na kierunku lekarskim), kładzie nacisk na część internistyczną medycyny. To idealne wprowadzenie, aby sprawdzić, czy medycyna i nauki medyczne mogą stać się Twoją pasją.
Do kogo kierowany jest ten warsztat?
Warsztat kierowany jest do licealistów, najlepiej z klas o profilu biol-chem, zainteresowanych tematyką medycyny i nauk medycznych. Warsztat skierowany jest do osób planujących w przyszłości studia na kierunkach z zakresu nauk medycznych.
Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?
Biorąc udział w warsztacie:
- poznasz funkcjonowanie układu rozrodczego, wydalniczego, oddechowego, krążenia i pokarmowego;
- nauczysz się preparować narządy zwierzęce (serce, płuca, nerki);
- nauczysz się używać aparatu USG i będziesz mieć okazję pooglądać m.in. serca, nerki i wątrobę swoich kolegów;
- nauczysz się wykonywać pomiar glikemii oraz mierzyć ciśnienie manualnym ciśnieniomierzem.
Program warsztatu
Dzień pierwszy
Co w brzuchu burczy?
Wprowadzenie do układu pokarmowego – anatomia i fizjologia. Dowiesz się, jak działa nasz przewód pokarmowy i jak współdziała on z innymi układami. Poznasz mechanizmy zaburzeń działania tych układów oraz najczęstsze choroby. Poznasz fakty i mity dotyczące podstaw zdrowego odżywiania oraz wykonasz pomiar glikemii przygodnej.
Dzień drugi
Czemu serce wyjęte z człowieka nadal się kurczy?
Wprowadzenie do układu krwionośnego. Marzyłeś kiedyś o używaniu stetoskopu lub o stwierdzeniu schorzenia jednym dotknięciem? Po naszej części praktycznej będzie to możliwe - wykonasz podstawowe badania przedmiotowe z zakresu układu krążenia. Nauczysz się prawidłowo wykonywać pomiar tętna i ciśnienia tętniczego. Poznasz budowę serca na przykładzie świńskich serc, a także mechanizm skurczu i fizjologię serca.
Dzień trzeci
Co Ci siedzi w brzuchu? Wstęp do USG
Głowica USG staje się nowym stetoskopem dla lekarza. Będziesz miał szansę się o tym przekonać! Poznasz podstawy działania aparatu USG oraz nauczysz się rozpoznawać podstawowe struktury i patologie, a Twojej nauce poza zdjęciami i filmami, będzie towarzyszyć prawdziwy aparat USG!
Dzień czwarty
Jak powstaje czkawka?
Podczas tego dnia warsztatu poznasz anatomię i fizjologię układu oddechowego oraz krążenia. Dowiesz się, jaką rolę pełnią płuca oraz czy można żyć z jednym płucem i czy istnieją maszyny, które mogą zastąpić ten narząd. Dowiesz się, jakie mechanizmy zachodzą w nas, gdy oddychamy w wysokich górach lub głęboko pod wodą. Poznasz najczęstsze schorzenia dotyczące układu oddechowego oraz krążenia. Dzisiaj będzie okazja na preparowanie płuc i nerek.
Dzień piąty
Medycyna bez tabu – czyli podstawy urologii i ginekologii
Wprowadzenie do układu wydalniczego oraz płciowego. Dowiesz się jak powstaje mocz oraz jak ważną rolę stanowi regulacja układu wydalniczego. Poznasz anatomię i funkcjonowanie żeńskiego i męskiego układu płciowego oraz najczęstsze zaburzenia układu moczowego oraz rozrodczego. Zapoznasz się z najczęstszymi chorobami dotykającymi te narządy. Wspólnie obalimy mity dotyczące zdrowia reprodukcyjnego oraz porozmawiamy o tym, jak ważne są regularne badania. Na koniec odbędą się warsztaty z pobierania krwi ☺
Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym.
Arthur Schopenhauer